Fat Tire Classic 2003

Winding Trails, Farmington, CT

April 13, 2003

Timing & Results by
All Sports Events
Event Management and Timing Services
www.allsportsevents.com

Click on the class you want
19-34 Beginner Women 35-99 Beginner Women 35-99 Expert Women
01-99 Expert Women 01-99 First Time Wom 01-99 Pro Women
01-99 Sport Women 19-34 Sport Women 35-99 Sport Women
01-14 Beginner Men 15-18 Beginner Men 19-29 Beginner Men
30-39 Beginner Men 40-49 Beginner Men 50-99 Beginner Men
01-18 Expert Men 19-29 Expert Men 30-39 Expert Men
40-49 Expert Men 50-99 Expert Men 12-18 First Time Men
19-99 First Time Men 1-8 Kids 9-11 Kids
01-99 Pro Men 01-18 Sport Men 19-29 Sport Men
30-39 Sport Men 40-49 Sport Men 50-99 Sport Men


19-34 Beginner Women
Rank Bib Name City State Result
1 608 Kaitlyn Trana      1:04:05.5
2 606 Susan Harris      1:05:04.7
3 607 Cheryl Hanan  Norwich  CT  1:06:22.4
4 609 Cassandra Gryczewski  Ellington  CT  1:10:46.4
5 605 Jessica Perez  Meridan  CT  1:23:13.3
Back to Top
35-99 Beginner Women
Rank Bib Name City State Result
620 Dawn Kaczor  Groveland  MA  DNF
Back to Top
35-99 Expert Women
Rank Bib Name City State Result
1 78 Elizabeth Merikle  Salem  CT  1:49:32.9
2 80 Laura Jensen  Windsor  CT  1:50:40.3
3 79 Kathleen Shaw  Canton  CT  1:51:41.9
4 76 Lydia Barter  N. Brookfield  MA  2:00:39.8
Back to Top
01-99 Expert Women
Rank Bib Name City State Result
1 85 Karen Potter  Holliston  MA  1:38:54.5
2 87 Windy Spillane  Ellington  CT  1:44:27.1
3 84 Christine Ford  Port Jefferson  NY  1:49:56.1
4 83 Mary Lyn Wikar  Chicopee  MA  1:55:43.7
5 82 Jill Nugent  Ashford  CT  1:58:48.6
6 81 Lesli Comp  Middletown  CT  2:00:45.5
7 86 Jennifer Ringquist  Westminster  MA  2:26:59.0
Back to Top
01-99 First Time Wom
Rank Bib Name City State Result
1 388 Tammy Fortin  Simbury  CT  27:11.4
2 385 Judy Bodisher  Mahopac  NM  29:18.7
3 390 Melissa Mucci  Middletown  CT  34:24.2
4 285 Ardra Rowe  Glastonbry  CT  36:12.6
5 389 Brenda Whited  New Haven  CT  37:45.8
6 387 Lisette Maulucci  Simsbury  CT  37:53.1
7 386 Karen RUDE  Redding  CT  38:58.5
8 885 Kelsey Moore  NB  CT  42:16.1
9 286 Jessie Sawicki  Northbridge  MA  55:07.0
Back to Top
01-99 Pro Women
Rank Bib Name City State Result
1 275 Andrea Hilderbrand  Vernon-Rockvile  CT  2:07:24.9
Back to Top
01-99 Sport Women
Rank Bib Name City State Result
1 96 Chloe Jackson  East Hampton  CT  1:35:16.4
2 97 Ashley Drake  Sunderland  MA  1:39:33.2
Back to Top
19-34 Sport Women
Rank Bib Name City State Result
1 903 Kate Riedell  Chestnut Hill  MA  1:22:35.8
2 902 Alison Hill  Brighton  MA  1:26:21.4
3 906 Bryra Nestor  Albany  NY  1:28:03.7
4 901 Michelle MacDonald  Ashford  CT  1:28:05.9
5 904 Keri Moore  Bloomfield  CT  1:29:47.1
6 900 Sarah Hewitt  Maynard  MA  1:32:20.1
7 905 Tonya Hancin  New London  CT  1:33:27.7
8 907 Rachel Rollo  Albany  NY  1:56:51.1
Back to Top
35-99 Sport Women
Rank Bib Name City State Result
1 915 Cathy Wilson  Hauppauge  NY  1:36:32.1
2 916 Pat Rosier  Pittsfield  MA  1:42:59.8
Back to Top
01-14 Beginner Men
Rank Bib Name City State Result
1 5 Ryan barlow  lyme  NH  55:13.4
2 16 Beau Brennan  Northfield  MA  56:10.4
3 21 Andrew Mladek  Unionville  CT  56:21.9
4 6 Kevin Brown  West Hartford  CT  57:27.0
5 30 Dan Cooney  W Hartford  CT  58:37.6
6 8 James Wheeler  Old Lyme  CT  1:02:55.0
7 20 Peter Reale  Wainscott  NY  1:08:26.7
8 15 Christopher McCullough  Ivoryton  CT  1:09:16.5
9 31 Nicholas Chisholm  Farmington  CT  1:09:25.1
10 17 David Marryat  Enfield  CT  1:10:56.0
11 3 Richard j. RUDE  REDDING   CT  1:13:36.2
12 12 Ben Schueneberger  Vernon  CT  1:15:23.5
13 7 Eric Roth  Bethany  CT  1:16:38.2
14 19 James Kohnke  W Hartford  CT  1:37:28.0
1 Doug Rapp  Mansfield  CT  DNF
2 Austin Cohen  Avon  CT  DNF
4 Brian Tassinari  Simsbury  CT  DNF
13 Dylan Brown  Manchester  CT  DNF
14 Zach Martin  Farmington  CT  DNF
18 Conoa Hogan  Farmington  CT  DNF
Back to Top
15-18 Beginner Men
Rank Bib Name City State Result
1 114 Greg Wrobel  West Suffield  CT  50:14.3
2 108 Bradley Werntz  Salisbury  CT  50:23.9
3 109 Worth Wolcott  West Suffield  CT  50:25.4
4 120 Brendan Rogers  East Hampton  CT  51:22.0
5 118 Chris White  Simsbury  CT  53:37.6
6 111 Brant Stout  Columbia  CT  54:37.8
7 101 David Moore  Glastonbury  CT  55:02.8
8 135 Paul Bickford  Chester  CT  55:48.4
9 100 Paul Fanelli  Avon  CT  57:49.5
10 125 Alan Rousseau  Cheshire  CT  57:55.8
11 128 Tom Fluckiger  Tolland  CT  59:37.1
12 139 George Kucsko  Sheffield  MA  59:39.9
13 113 Jason Tromboly  W. Suffield  CT  59:44.5
14 136 Sean Cormez  Canton  CT  59:50.0
15 138 Alex Karacsonyi  North Haven  CT  1:00:17.4
16 102 Stephen Hakenjos  Groton  CT  1:00:30.6
17 124 Shane Lewis  W Schofield  CT  1:01:22.2
18 130 Aaron Shelanskas  Suffield  CT  1:02:03.8
19 143 Wentwarth Knipe  Sheffield  MA  1:02:29.5
20 131 Jeff Pearson  N Brandford  CT  1:02:35.8
21 126 Keith Millette  Marlborough  CT  1:02:48.4
22 144 Alex Hanson  West Hartford  CT  1:03:43.6
23 112 John Daly  Suffield  CT  1:03:52.5
24 121 Preston Clarke  Farmington  CT  1:03:53.6
25 142 Chris Hayes  East Haddam  CT  1:04:08.2
26 133 Brian Tossinari      1:04:48.0
27 104 Herrick Griffin  Salisbury  CT  1:05:27.2
28 105 Michael Livingston  Unionville  CT  1:07:22.5
29 129 Ryan Ruops  Tolland  CT  1:07:22.9
30 145 Zach Kuchnicki  Croton  NY  1:09:08.5
31 140 Iliv Penichey  Altadena  CA  1:10:10.5
32 127 Ajay Shenoy  Suffield  CT  1:11:08.7
33 106 Andres Quintana  Salisbury  CT  1:12:04.8
34 134 Neal Cavanaugh  Glastonbury  CT  1:12:57.7
35 115 Robert Comer  Farmington  CT  1:13:35.3
36 119 Dan Moyal  Simsbury  CT  1:13:41.2
37 122 Travis Wolfel  Enfield  CT  1:17:15.4
38 117 Sam Karpowicz  West Hartford  CT  1:19:37.1
39 116 Aron Deraprahamon  West Hartforf  CT  1:21:31.9
40 132 Brian Noble  Tariffville  CT  1:22:36.4
41 107 Marcus Soucy  Unionville  CT  1:22:48.5
103 Brooks Chamberlin  Darien  CT  DNF
110 Travis Wolfel  Enfield  CT  DNF
123 Garner Resuh  Salisbury  CT  DNF
141 Jonothan Allured  Sheffielf  MA  DNF
137 Shaun Friedman  South Windsor  CT  DNF
Back to Top
19-29 Beginner Men
Rank Bib Name City State Result
1 214 Dan Langlois  Providence  RI  48:53.5
2 201 Zachary Johnson  Manchester   MA  51:00.9
3 203 Brennan Downes  Groton  CT  51:30.2
4 217 Gregg Ferraris  Southington  CT  52:17.2
5 205 Matthew Shaffer  New London  CT  53:01.8
6 212 Robert Horrobin  Warwick  RI  53:49.3
7 221 Bill Butler  Norwalk  CT  54:10.8
8 213 Daniel Pastrana  Providence  RI  56:11.0
9 220 Larry Settembrini  Riverside  CT  56:19.0
10 222 Patrick Derosier  Norwich  CT  56:47.1
11 202 Shawn Emmerson  Brookfield  CT  58:10.1
12 219 William Lane  Salem  CT  1:01:30.1
13 209 Mike Wright  Colchester  CT  1:02:49.1
14 215 Ryan McEnaney  Trumbell  CT  1:04:25.3
15 204 David Moore  Bethel  CT  1:10:18.3
200 Howie Burke    NY  DNF
206 Robbie Pfunder  Salisbury  CT  DNF
207 Chris Sabrowski  Preston  CT  DNF
208 Adrian Pask  Manchester  CT  DNF
218 Chris McLaughlin  Quincy  MA  DNF
216 Brian McLaughlin  Brookline  MA  DNF
211 Adam Roth  Manchester  CT  DNF
210 Eric Roth  E Hampton  CT  DNF
Back to Top
30-39 Beginner Men
Rank Bib Name City State Result
1 300 Ben Davidson  Brooklyn  CT  53:34.4
2 306 Mark Keene  Salem  MA  55:00.1
3 334 Charles Dorn  Manchester  CT  55:12.0
4 330 Brian Specyakki  Ashford  CT  55:27.0
5 331 Brian Drenen  Southwick  MA  57:30.7
6 324 Dave Schillinger  Middletown  CT  57:59.8
7 310 Timothy Sabrowski  Canterbury  CT  58:15.7
8 309 Humberto Raposo  Enfield  CT  58:19.1
9 311 Iver Allgrove  Windsor  CT  58:19.7
10 332 Mark Fagan  Medford  MA  58:27.6
11 307 John Mynttinen  New York  NY  58:52.8
12 303 Nathan Chubet  Plantsville  CT  1:00:19.1
13 320 Michael Hines  Ivoryton  CT  1:01:19.3
14 308 Leo Pellerin  Coventry  CT  1:01:58.9
15 329 Gregory Englert  Concord  NC  1:04:33.4
16 322 Patrick Matthews  Plainville  CT  1:04:49.0
17 321 David Bruzik  Rocky Hill  CT  1:04:49.4
18 327 Daniel Kuchta  Patterson  NY  1:04:52.4
19 302 Guillaume Loize  Marstons Mills  MA  1:05:00.7
20 313 Paul Cullina  Ivoryton  CT  1:05:37.5
21 312 Stephen Beauregard  Chicopee  MA  1:05:48.8
22 314 Alfred Sesta  Middletown  CT  1:06:32.5
23 325 Andrew Kingsbury  Trumbell  CT  1:07:03.8
24 315 Bill Kaehrle  West Hartford  CT  1:10:49.4
25 317 Jim Pals  Groton  CT  1:11:00.6
26 335 Michael Jarvis  Randolph  NY  1:11:03.3
27 766 David r Bernard  Woodstock  CT  1:12:50.9
28 323 Kevin Sombria  Manchester  CT  1:13:37.8
29 301 Joe Cunningham  San Diego  CA  1:14:28.1
30 319 Kevin LaCroix  Belchertown  MA  1:18:50.0
31 318 Bj Draper  Cheshire  CT  1:21:16.9
32 326 Andrian Pask  Manchester  CT  1:23:22.7
33 304 Judd Ayer  Willimantic  CT  1:30:04.8
305 Travis Jakan  Baltic  CT  DNF
316 James Cheyne  Southington  CT  DNF
333 John Speas  Holmes  NY  DNF
328 Matthew Connolly  Holbrook  MA  DNF
Back to Top
40-49 Beginner Men
Rank Bib Name City State Result
1 409 Edward Szkoda  East Hampton  CT  51:12.4
2 421 Joe Candeais  S Windsor  CT  52:04.2
3 404 Timothy Lapine  Meriden  NY  54:07.6
4 401 John torrey  feeding hills  MA  55:29.7
5 418 Patrick Moore  NB  CT  56:20.7
6 402 Michael Boice  Wappinger Falls  NY  56:47.3
7 412 Jeffrey Zelek  Newington  CT  57:03.2
8 407 Paul Mikkelson  Simsbury  CT  57:19.7
9 410 Karl Schachtner  Marlborough  CT  59:38.5
10 413 Shawn Black  Ivoryton  CT  1:01:33.6
11 405 John Lockwood  W. Simsbury  CT  1:02:16.5
12 416 Roger McKee  Lakeville  CT  1:03:33.4
13 414 David King      1:04:17.8
14 403 Christopher Hinds  Guilford  CT  1:04:21.2
15 422 Douglas Gerard  New Hartford  CT  1:04:26.2
16 419 Ned Cooney  W Hartford  CT  1:04:50.6
17 423 Jonathan Lach  Westport  CT  1:05:43.1
18 411 Robert Reenan  West Hartford  CT  1:06:54.7
19 420 John OConner  W Hartford  CT  1:08:39.0
20 417 Marty Dargan  Walcott  CT  1:10:09.5
21 406 Daniel McCoach  Groton  CT  1:11:28.3
22 415 Dennis Genarelli  Oakville  CT  1:12:43.3
400 Warren Leigh  longmeadow  MA  DNF
408 Richard Moll  Farmington  CT  DNF
426 Jonathan Lach  Westport  CT  DNF
Back to Top
50-99 Beginner Men
Rank Bib Name City State Result
1 502 Thomas Rassmussmen  Weatouge  CT  1:04:53.4
2 505 Roland Proulx  Cheshire  CT  1:07:14.8
3 506 Ed Tucker  Essex  CT  1:07:20.6
4 501 Paul Roth  Bethany  CT  1:13:08.0
5 504 Pete Sullivan  Middletown  CT  1:19:35.6
6 503 William Wentworth  S Windsor  CT  1:22:13.7
7 500 Albert Jackson  East Hampton  CT  1:24:10.1
Back to Top
01-18 Expert Men
Rank Bib Name City State Result
1 752 Brian Weldon  Avon  CT  1:24:54.1
2 755 Eberhard Lange  Kents Hill  ME  1:25:43.3
3 750 Matthew Reale  Wainscott  NY  1:26:32.0
4 735 Daryl Wilson  Amherst  NH  1:28:22.6
5 737 Patrick Carey  Oakham  MA  1:29:38.9
6 744 Colin Coates  Chesire  CT  1:35:08.1
7 739 Tommy Sylvia  Auburn  NH  1:35:54.2
8 745 Joseph Adams IV  Montgomery  VT  1:36:17.5
9 756 Chris Kohnle  Glastonbury  CT  1:36:23.6
10 748 Jason White  New Paltz  NY  1:36:34.2
11 746 David Diamond  Westford  VT  1:37:16.0
12 749 Ben Yanni-Lazarus  Wallingford  CT  1:37:40.3
13 751 Jamie Ford  Chappaqua  NY  1:38:58.7
14 757 Niall Gengler  Rehoboth  MA  1:40:48.7
15 742 Matthew Sheldon  Fairfield  CT  1:42:55.7
16 754 Gavin Vaughan  Bradford  VT  1:43:53.0
17 736 Ian Sullivan  Jericho  VT  1:47:00.2
18 747 William Hedlin  Chester  CT  1:47:33.2
19 738 Brian Firliet  Rutland  VT  1:52:53.9
741 Zachary Lance  Jericho  VT  DNF
753 Jacob Ringquist  Westminster  MA  DNF
Back to Top
19-29 Expert Men
Rank Bib Name City State Result
1 828 Ben Jones  Hamden  CT  1:23:52.5
2 827 Noah Taylor  Petersborough  NH  1:24:27.3
3 836 Justin Finn  Townsend  MA  1:24:41.8
4 832 Jason Boeckmenn  Hyde Park  NY  1:26:26.0
5 824 Aaron Oakes  Marion  MA  1:27:34.1
6 820 Brian Wolff  Hauppauge  NY  1:27:43.4
7 830 Seth Mitchell  Deep River  CT  1:27:55.2
8 831 Troy Romanowski  Stamford  CT  1:29:36.7
9 838 Chris Cosma  Suffield  CT  1:32:11.4
10 825 Anthony Eisley  Mystic  CT  1:34:29.9
11 826 Chris Gagnon  Medford  MA  1:34:51.5
12 821 Randall Descarreaux  Fitchburg  MA  1:34:55.9
13 835 Kyle Drennen  Waterford  CT  1:35:16.2
14 834 Jason McLevy  Sterling  CT  1:38:24.8
15 833 Bryan Boeckmann  Hyde Park  NY  1:42:03.6
16 829 Kevin Montgomery  Chesterfield  CT  1:45:51.3
17 823 Mark Neuroth  Harrisville  NY  1:48:54.1
18 822 Steven Ivory  Manchester  CT  1:50:05.0
837 Bill Barrows  W Hartford  CT  DNF
839 Darrell Quattrocelli  Brimfield  MA  DNF
Back to Top
30-39 Expert Men
Rank Bib Name City State Result
1 951 Clay Wilcox  Glastonbury  CT  1:23:48.4
2 935 Gary Velardi  Wallingford  CT  1:24:10.8
3 934 Jay Provencher  Waterbury  VT  1:25:56.0
4 940 Michael Wonderly  Salem  CT  1:25:56.3
5 921 Rodney nobrega  Kensington  NH  1:26:47.4
6 923 Edward Grano  Yorktown Height  NY  1:28:12.4
7 948 Ken Caputo  N Windham  CT  1:29:05.8
8 945 Brian Kelley  Yorktown Height  NY  1:29:20.5
9 930 Benjamin Moore  Bloomfield  CT  1:29:22.0
10 925 Luke Hurley  Westford  MA  1:29:27.2
11 936 William Turner  Northboro  MA  1:29:28.2
12 942 Mike Czerwonka  Middletown  CT  1:29:34.2
13 938 Stuart Jensen  Windsor  CT  1:30:26.2
14 929 Sam Stevens  Middletown  CT  1:33:17.7
15 937 Douglas Delapp  Mystic  CT  1:33:24.3
16 947 Isreal Evarts  Winooski  VT  1:33:47.6
17 941 Robert McCormick  Windsor  CT  1:33:58.1
18 931 Steven Colangel  Essex  VT  1:34:56.6
19 946 Mark Hixson  Simbury  CT  1:35:58.2
20 926 Ethan Spinelli  Lebanon  CT  1:37:06.1
21 924 Tony Grabiec  Stamford  CT  1:37:55.6
22 944 Rick Rushka  New Milford  CT  1:38:58.2
23 933 Todd Crisafulli  Rensselaer  NY  1:42:40.5
24 949 Mark Mahoney  Bethel  CT  1:43:14.0
25 928 Jon Murphy  Burlingon  CT  1:44:16.3
26 932 John Ormsby  Vernon  NY  1:44:28.3
27 927 Maximino Veiga  Danbury  CT  1:56:28.6
920 Todd Tallman  New Milford  CT  DNF
922 Robert Wolff  Hauppauge  NY  DNF
939 Chris Adeletti  Granby  MA  DNF
943 Ed Desimas  Canton  CT  DNF
950 Arthur Roti  Vernon  CT  DNF
Back to Top
40-49 Expert Men
Rank Bib Name City State Result
1 369 Christopher Flynn  Westfield  MA  1:24:45.4
2 351 Matthew Soucy  Ellington  CT  1:29:34.4
3 352 Brian Rafferty  Mamaroneck  NY  1:30:36.4
4 362 Paul Nyberg  Avon  CT  1:30:50.2
5 358 Mark Luebbers  Delmar  NY  1:31:02.3
6 363 David Wallace  Dalton  MA  1:31:40.1
7 350 Glenn Giglio  Bolton  CT  1:32:18.5
8 361 Glenn Medeiros  S Burlington  VT  1:32:43.0
9 366 Rick Hill  Portsmouth  NH  1:33:01.5
10 367 Ken Welch  Hopewell  NY  1:34:08.6
11 357 Todd Samuelson  Centerbrook  CT  1:34:41.9
12 354 Christopher Logan  Keene  NH  1:35:07.4
13 360 Massimo Cavalli  Woodstock  CT  1:35:14.0
14 355 Randy Tefft  Keene  NH  1:36:44.2
15 359 Ross Bonacci  Newton  CT  1:37:19.4
16 368 Esteban Fernandez  Greenwich  CT  1:41:48.6
17 364 Denis Biglin  Glastonbury  CT  1:42:43.7
18 365 Robert Vaughan  Bradford  VT  1:46:50.0
19 356 Waller Fischer  Wells River  VT  1:47:43.8
353 Wayne barlow  lyme  NH  DNF
Back to Top
50-99 Expert Men
Rank Bib Name City State Result
1 196 Billy Weikert  Avon  CT  1:38:25.0
2 197 Charlie Beristain  West Hartford  CT  1:40:18.2
3 195 Steve Agronick  Pleasantville  NY  1:53:12.0
4 198 Keith Nappi  Berlin  CT  1:55:12.1
Back to Top
12-18 First Time Men
Rank Bib Name City State Result
1 875 Peter Pikulski  Cheshire  CT  27:22.5
2 871 Ryan Curley  Portland  CT  27:24.7
3 883 John Benoit  Bristol  CT  27:28.9
4 879 Alex Cropley  Bolton  CT  28:30.8
5 874 Dan Greer  Avon  CT  30:49.8
6 880 Eric Karacsonyi  N Haven  CT  32:47.1
7 877 James Pritchardthorpe  Mansfield Cente  CT  32:50.7
8 876 Sean Pritchardthorpe  Mansfield Cente  CT  32:54.5
9 870 Archie Doyle  durham  CT  33:26.8
10 878 Matthew Varhue  Cromwell  CT  33:38.6
11 872 Daniel Mauclaire  Redding  CT  34:19.2
12 882 Jorge Pagan  Willimantic  CT  36:31.8
13 887 Jesse Rhodes  Sheffield  MA  38:11.7
14 886 Sean Trimby  Oakham  MA  39:22.3
15 1020 Brandon Cole  Farmington  CT  40:18.3
16 873 Thomas Drake  Farmington  CT  43:01.4
17 1006 Gunnar Moll  Farminton  CT  45:26.8
18 881 Julien Boone  N Windham  CT  46:33.3
19 1007 Atticus Moll  Farmington  CT  57:05.0
884 Brian Hoenne  Cheshire  CT  DNF
819 Alex Cropley  Bolten  CT  DNF
Back to Top
19-99 First Time Men
Rank Bib Name City State Result
1 777 Doug Jacobson  New Haven  CT  22:36.1
2 773 James Drake  Farmington  CT  25:50.3
3 781 Edward Saundry  Hartford  CT  26:03.0
4 788 Patrick Rousseau  Cheshire  CT  26:42.4
5 771 Matthew Shaffer  New London  CT  26:57.3
6 772 Michael Bongiovanni  East Granby  CT  27:42.1
7 769 Jim Hughes  Darien  CT  29:11.0
8 780 Tom McColl  Quaker Hill  CT  29:30.2
9 770 Greg CARREIRA  westfield  MA  29:31.2
10 785 Kevin McDaniels  Granby  CT  29:35.4
11 790 Benjamin Lopez  Willimantic  CT  29:46.2
12 784 John Lee  Worcester  MA  30:32.3
13 779 David McCallum  Burlington  CT  30:33.5
14 789 Conrad Winalski  Hadlyme  CT  31:25.6
15 774 Dale Fortin  East Granby  CT  31:36.1
16 783 Alex Saladar  Yonkers  NY  31:49.0
17 775 Jorge Galvez  New Haven  CT  32:01.2
18 767 Glenn macgregor  stafford spring  CT  33:41.4
19 776 Henry Hornat  Wethersfield  CT  34:11.8
20 782 Bradley Wolfel  Enfield  CT  34:26.1
21 786 Scott Theriault  Springfield  MA  36:33.3
22 791 Brian Trimby  Oakham  MA  37:13.3
23 768 Derek Cyboron  WestSpringfield  MA  37:43.7
765 John Lee  Worcester  MA  DNF
787 Jonathan Lach  Westport  CT  DNS
Back to Top
1-8 Kids
Rank Bib Name City State Result
1 987 Sarah Fluckiger  Tolland  CT  4:57.7
2 983 Ian Black  Ivoryton  CT  5:07.0
3 63 Kirk Giglio  Hebron  CT  5:11.5
4 990 Jacob Pennington  Toland  CT  5:36.8
5 988 Blair Barrows  Butler  NJ  5:38.1
6 996 Patrik Pearson  N. Branford  CT  5:42.4
7 991 Nicole Pennington  Tolland  CT  5:43.9
8 975 Andrew Eigner  Cheshire  CT  5:50.5
9 982 Adam Winalski  Hadlyme  CT  6:03.5
10 998 Raymond Kingsbury  Trumbull  CT  6:24.7
11 989 Emily Pennington  Tolland  CT  6:27.0
12 1000 Matthew Chisholm  Farmington  CT  6:33.9
13 984 Cameron King  Ivoryton  CT  6:53.4
14 995 Nicholas Castro  Cheshire  CT  6:54.6
15 999 Eli White  New York  NY  6:57.0
16 978 Jennifer Geyer  Farmington  CT  7:02.8
17 997 Matthew Kingsbury  Trmubull  CT  7:14.3
18 980 Douglas Pellerin  Coventry  CT  7:26.7
19 979 Brandy Maulucci  Simsbury  CT  8:15.7
20 986 Morgan Hines  Ivoryton  CT  8:16.1
21 976 Jamie Eigner  Cheshire  CT  8:28.5
22 994 Benjamin Castro  Chesire  CT  8:29.2
23 64 Spencer Giglio  Hebron  CT  8:31.8
24 993 Aubrey Chubet  Plantsville  CT  9:46.3
25 992 Aiden Chubet  Plantsville  CT  9:49.6
26 985 Garrett Hines  Ivoryton  CT  10:12.6
27 977 Seamus Doyle  durham  CT  10:17.8
981 Jacob Pennington  Tolland  CT  DNF
Back to Top
9-11 Kids
Rank Bib Name City State Result
1 1008 Dylan Brown  Manchester  CT  8:51.5
2 1009 Zachary Martin  Farmington  CT  8:53.2
3 1017 Eric Izydorczak  Unionville  CT  9:18.3
4 1011 Paul Lynch  Colchester  CT  9:24.1
5 1024 Stephen Carpenter  Canton  CT  9:33.9
6 1014 Max Rusch  Farmington  CT  9:52.1
7 1010 Michael King  Chester  CT  10:48.1
8 1003 Michael Geyer  Farmington  CT  11:21.7
9 1002 Cody Dunn  Newington  CT  11:54.1
10 1019 Sarah Torryyyyey  Feeding Hills  MA  11:57.7
11 1005 Cameron Metz  Avon  CT  11:58.8
12 1021 Julia Morrow  Farmington  CT  12:48.5
13 1016 Nick Bortoff  Avon  CT  12:59.8
14 1025 Benjamin Winnick  Weatogue  CT  13:16.6
15 1022 Bridgett Kuchta  Patterson  NY  13:18.9
16 1026 Kirsten Pearson  N Banford  CT  13:41.9
17 1023 Josh Marti  Bryan  CT  13:48.0
18 1018 Bridget Hogan  Farmington  CT  13:51.5
19 1015 Jack King  Ivoryton  CT  14:03.0
20 1013 Madeleine Black  Ivoryton  CT  14:08.2
21 1027 Aldan Moore  New Britain  CT  14:52.8
22 1001 Carleen Doyle  durham  CT  14:59.6
1004 Eric Izydorczak  Unionville  CT  DNF
1012 Dora Kohnke  West Hartford  CT  DNF
Back to Top
01-99 Pro Men
Rank Bib Name City State Result
1 180 Adam Bucklin  Hanover  NH  1:37:20.6
2 179 Kevin Brennan  South Burlingtn  VT  1:37:40.8
3 177 Salem Mazzawy  S. Glastonbury  CT  1:39:17.0
4 182 Skip Brown  Cambridge  MA  1:39:17.5
5 181 Andrew Freye  Winthrop  ME  1:45:24.1
6 183 Nathan Ringquist  Westminster  MA  1:48:22.0
7 176 Ross Scatchard  Charlotte  VT  1:48:51.7
8 175 Michael Zocchi  Somerville  MA  1:53:08.4
Back to Top
01-18 Sport Men
Rank Bib Name City State Result
1 462 Greg Carpenter      1:12:00.5
2 450 Nick Leigh  longmeadow  MA  1:13:26.7
3 454 Dan Casioppo  Collinsville  CT  1:13:43.2
4 467 Ian Schulte  Dalton  MA  1:13:57.7
5 458 Andrew Thompson  Winchendon  MA  1:16:07.5
6 469 Evan Owens  Woodbridge  CT  1:16:10.1
7 455 Mark Lockwood  West Simsbury  CT  1:16:31.2
8 453 Andrew Krulewitz  Granby  MA  1:18:05.4
9 11 Jerome Townsend  Princeton  MA  1:18:09.6
10 451 Cory MacNiven  Wainscott  NY  1:18:35.2
11 456 Randy Myers  Chester  CT  1:19:59.7
12 464 David Scherp  E Hampton  CT  1:20:58.9
13 465 Doug Isieib  Tolland  CT  1:21:12.3
14 461 Nathan Miller  Simsbury  CT  1:21:56.2
15 457 Richard Patty  East Lyme  CT  1:25:07.0
16 473 Marko Tuominen  Winchendon  MA  1:29:50.1
17 468 Brian Palasz  Granby  MA  1:30:45.7
18 470 Max Barrons  Harrisville  NH  1:35:11.0
466 Ben Adams  Suffield  CT  DNF
463 Adam Bickford  Chester  CT  DNF
562 Greg Carpenter  Canton  CT  DNF
472 Dave Garfield  New Hartford  CT  DNF
471 Jesse Freundrich  Centerbrook  CT  DNF
474 Jay Colapietro  Suffield  CT  DNF
452 Joshua Gilbert  West Simsbury  CT  DNF
459 Chris White    CT  DNF
460 Billy Bateson  Chesire  CT  DNF
Back to Top
19-29 Sport Men
Rank Bib Name City State Result
1 639 Chris Strempel  Chester  CT  1:05:39.4
2 640 Christopher Maglieri  Simsbury  CT  1:08:02.6
3 644 David Maynard  Palmer  MA  1:09:44.2
4 634 Carter Stern  Houston  TX  1:11:29.0
5 625 Willem Heydendael  albany  NY  1:11:53.4
6 642 Miles Ericson  Granville  MA  1:12:47.2
7 628 Shawn Creasey  Brewster  NY  1:14:55.9
8 636 Robert Christie  Manchester  CT  1:15:07.1
9 632 Jesse Margolius  Cambridge  MA  1:15:48.8
10 643 Keith Liggett  Enfield  CT  1:19:17.2
11 637 Jonathan Rice  York Beach  ME  1:20:06.5
12 641 Christopher Perkins  Vernon  CT  1:20:57.1
13 635 Lance Jones  Willimantic  CT  1:22:17.5
14 629 Mark Severance  So Windsor  CT  1:22:29.4
15 627 Brian Sakidovitch  Oakdale  CT  1:26:39.4
16 633 Joshua Gilbert  West Simsbury  CT  1:27:31.3
17 638 John Murdoch  Niantic  CT  1:28:37.2
691 Christopher Perkins  Vernon  CT  DNF
626 Adam Thyse  West Hartford  CT  DNF
630 Steven Simko  Coventry  CT  DNF
631 Brad Paquin  Dracut  MA  DNF
Back to Top
30-39 Sport Men
Rank Bib Name City State Result
1 526 Chris Crowell  Cheshire  CT  1:07:47.6
2 548 Jon Benerakis  Feeding Hills  MA  1:11:47.6
3 557 Johnny Valaes      1:12:10.9
4 536 Matt Craner  New Haven  CT  1:12:20.5
5 521 Bill Norton  Medford  MA  1:12:22.6
6 552 Robert Mendendez  Exeter  RI  1:12:24.0
7 523 Jeffrey Sowa  Middletown  CT  1:13:24.8
8 520 Joseph Connolly  Hamden  CT  1:13:49.9
9 541 Jim Proulx  Cheshire  CT  1:14:54.9
10 558 Jack Enxuto  Bloomfield  CT  1:15:00.7
11 534 John Sattar  Coventry  CT  1:15:03.4
12 550 Jon Bever  Essex  VT  1:15:49.5
13 542 Juan DeJesus  N Windham  CT  1:15:56.9
14 547 Adam Steidinger  Wallingford  CT  1:16:37.6
15 559 Joe Policarpio  Bristol  CT  1:17:04.4
16 533 Eric Policarpio  Bristol  CT  1:17:09.3
17 543 Darren Crupi  Brooklyn  NY  1:17:15.4
18 551 Matthew Mueller  Torrington  CT  1:17:30.8
19 549 Deryl Gage  Moodus  CT  1:17:59.8
20 528 Mark Flynn  Farmington  CT  1:18:30.5
21 553 Randall Dutton  Vernon  CT  1:18:35.3
22 531 Sylvain Loize  Barrington  RI  1:18:47.0
23 525 Jaime Schier  Sudbury  MA  1:19:06.7
24 524 Ryan Dubey  Hamden  CT  1:19:58.1
25 535 Jim Smith  Gales Ferry  CT  1:20:10.5
26 527 Robert Cruz  South Boston  MA  1:21:15.9
27 555 Leonardo Paredes  Jefferson  MA  1:21:54.7
28 554 Guy Herrmann  Danbury  CT  1:22:04.4
29 537 Graham Thompson  New London  CT  1:23:17.1
30 556 Carlis Brown  Groton  CT  1:23:44.9
31 560 Scott Gregory  Mystic  CT  1:26:07.0
32 532 Michael Pajarillo  Hope Valley  RI  1:26:47.1
33 522 Anders Hallgren  Brooklyn  NY  1:29:42.6
34 529 Richard Friedrich  North Franklin  CT  1:30:30.0
35 546 Carey Cummings  Glen Cove  NY  1:34:09.7
544 Armando Monton  Jewett City  CT  DNF
539 Lance Ryley  Bozrah  CT  DNF
530 Stefan Korn  Simsbury  CT  DNF
538 John Meyerie  Monroe  CT  DNF
Back to Top
40-49 Sport Men
Rank Bib Name City State Result
1 729 Robert Hoyt  Garden City  NY  1:12:11.6
2 545 David Schachte  Winsockett  RI  1:12:38.6
3 713 Paul Hayes  Guilford  CT  1:14:13.6
4 716 Matthew Carpenter  Canton  CT  1:14:33.7
5 708 Brian Pierce  P.O.Box 39"  MA  1:14:38.3
6 703 Richard h. RUDE  REDDING  CT  1:14:38.9
7 725 Charles Moss  Plantsville  CT  1:16:32.5
8 700 Matt Eigner  Cheshire  CT  1:16:37.8
9 706 Kevin Bouley  Tolland  CT  1:16:53.3
10 710 Michael VanRandwyk  North Grafton  MA  1:17:08.5
11 709 David Wheeler  Old Saybrook  CT  1:17:36.8
12 717 Nicholas Silverstrone  Natick  MA  1:19:16.1
13 721 Mike Stone  Danbury  CT  1:19:44.5
14 719 Eric Latimer  Pittsfield  MA  1:19:55.2
15 722 John OKeefe  Meriden  CT  1:20:25.7
16 718 Randy Bellucci  E Haddam  CT  1:22:20.3
17 726 Peter Piepul  Simsbury  CT  1:22:20.5
18 730 Eric Perkins  Niantic  CT  1:23:56.9
19 701 John Wilson  Amherst  NH  1:24:04.5
20 723 Roger Billharz  Sleepyhollow  CT  1:25:05.8
21 720 John Stockford  Norwich  CT  1:25:11.3
22 704 William Bonin  Hampton  CT  1:27:16.0
23 727 James Drake  Farmington  CT  1:27:33.1
24 728 Stephen Sawicki  Northbridge  MA  1:28:53.9
25 711 Michael Morgan  Monson  MA  1:30:48.8
26 724 Paul Annis  Farmington  CT  1:32:50.0
27 702 Robert speed  Winchendon  MA  1:34:11.4
28 715 David Frost  Petersham  MA  1:35:49.2
29 714 Matthew Boutin  Hubbardston  MA  1:36:30.2
707 Tom Harding  Sunderland  MA  DNF
712 Clarke Drake  Sunderland  MA  DNF
Back to Top
50-99 Sport Men
Rank Bib Name City State Result
1 805 Bill Humphreys  Old Lyme  CT  1:17:18.4
2 807 Paul Brais  Chepachet  RI  1:17:21.7
3 801 Bones spreng  groton  CT  1:21:24.7
4 809 Anthony LoProto  Stoddard  NH  1:22:26.7
5 806 Bill Hart  Dalton  MA  1:28:39.7
6 810 David Owens  Woodbridge  CT  1:28:47.8
7 804 Michael Medas  N Dighton  MA  1:31:25.1
8 800 Charles BIERCE  WINSTED  CT  1:37:38.1
9 803 Tom Hart    CT  1:50:30.5
10 808 John Kraiza  Washingtonville  NY  1:54:22.5
802 Keith Nappi  Berlin  CT  DNF
Back to Top