Fat Tire Classic Cross Country 2001

Winding Trails, Farmington, CT

April 22, 2001

SRAM Super Series

Timing and Results by

ALL SPORTS EVENTS

Click on the class you want
Beginner Women Open Expert Women 35+ Expert Women Open
First Timer Women Pro Women Sport Women 35+
Sport Women Open Beginner Men 14 U Beginner Men 15-18
Beginner Men 19-29 Beginner Men 30-39 Beginner Men 40-49
Beginner Men 50+ Expert Men 18 U Expert Men 19-29
Expert Men 30-39 Expert Men 40-49 Expert Men 50+
First Timer Men 18 U First Timer Men 19+ Pro Men
Sport Men 18 U Sport Men 19-29 Sport Men 30-39
Sport Men 40-49 Sport Men 50+ Kids 5-8
Kids 9-11


Beginner Women Open
Rank Bib Name City State Result
1 618 Jeanne Demay  Glastonbury  CT  46:26.9
2 614 Janene Willsey  South Glastonbu  CT  47:17.9
3 602 Christine Greene  Glastonbury  CT  47:18.9
4 608 Andrea Hilderbrand  South Windsor  CT  48:15.6
5 968 Andrea Novotny  Pleasant Valley  CT  48:23.2
6 600 Elise-Marie Staley  Avon  CT  49:00.7
7 617 Martha Wilson  Braintree  MA  49:37.7
8 620 Gemma Barrritt  Pawling  NY  50:23.1
9 613 Nancy Stratman  Norwalk  CT  50:36.6
10 621 Tanya Hanson      50:49.3
11 623 Jody Katrein  Woods Hole  MA  50:50.1
12 616 Jennifer Bashore  Torrington  CT  51:43.3
13 612 Emily Darrow  Montague  MA  53:07.2
14 615 Cheryl Vaillancourt  Southington  CT  53:33.6
15 969 Anne Michalman  Newington  CT  55:31.6
16 971 Kara Bonsack  Chester  CT  55:39.7
17 604 Sheila Tourangeau  Burlington  CT  56:02.4
18 622 Cheryl Hancin  Norwich  CT  56:07.9
19 609 Kristine Klinger  Auburn  MA  56:13.9
20 603 Christine Buzzell  Quincy  MA  56:20.1
21 611 Sonya Brown  Princeton  MA  56:21.9
22 624 Linda Tarbox  Charlestown  MA  58:26.5
23 601 Beth Schluger  Glastonbury  CT  1:02:14.3
24 619 Heather Varrato  Durham  CT  1:11:37.7
25 970 Sherry Goglia  Vernon  CT  1:13:45.1
605 Jill Logan  Keene  NH  DNF
607 Linnea Olsson      DNF
610 Elizabeth Johnson  Greenwich  CT  DNF
606 Kim Hoffman      DNS
Back to Top
Expert Women 35+
Rank Bib Name City State Result
1 76 Holly Hageman  Glastonbury  CT  1:34:10.7
2 81 Stacy Beneke  New Paltz  NY  1:44:30.3
77 Debbie Dickey  Croton On Hudso  NY  DNF
Back to Top
Expert Women Open
Rank Bib Name City State Result
1 82 Hiroko Shimada  Fairfield  CT  1:22:41.2
2 87 Amy Mack  Unionville  CT  1:23:27.0
3 89 Sara Bresnick  Ashland  MA  1:25:30.1
4 84 Sonya Swartzentruber  Canton Center  CT  1:25:50.3
5 85 Jennifer Kaylan  Cos Cob  CT  1:28:58.6
6 88 Courtney Lower  East Hampton  CT  1:33:44.9
7 86 Kristina Folcik  Rocky Hill  CT  1:37:23.6
8 83 Amy Vaillancourt  Middletown  CT  1:53:34.1
Back to Top
First Timer Women
Rank Bib Name City State Result
1 291 Jessica Burgess    MA  24:41.3
2 287 Jennifer Golec  Avon  CT  24:57.4
3 293 Claudine Gindel  Wallingford  CT  24:58.5
4 99 Olivia Agusti  Alexandria  VA  25:27.4
5 290 Caroline Fang  Farmington  CT  25:39.2
6 97 Susan Gaffney  Tolland  CT  26:17.9
7 285 Chloe Jackson  East Hampton  CT  26:54.2
8 298 Jennifer Hogan  Farmington  CT  26:55.4
9 98 Kristine Rogue  North Brunswick  NJ  27:29.2
10 292 Kim Hofmann  Old Lyme  CT  28:39.6
11 296 Carla Schiavo  New Britain  CT  29:00.9
12 96 Kristen Dedominicis  Simsbury  CT  29:27.4
13 288 Annie Beierle  Waterbury  CT  30:25.1
14 289 Joanna Lysy  Boston  MA  30:46.0
15 286 Lisa Clark  Shelburne  VT  32:40.6
16 295 Linda Pinz  Winsted  CT  35:07.0
17 299 Lily Conover  Simsbury  CT  35:20.3
18 294 Robin Stockford  Norwich  CT  37:34.8
19 986 Shelby Stockford  Norwich  CT  37:38.3
20 297 Vicki Friedrich  North Franklin  CT  41:37.0
Back to Top
Pro Women
Rank Bib Name City State Result
1 275 Liz Begosh  Providence  RI  1:21:43.7
Back to Top
Sport Women 35+
Rank Bib Name City State Result
1 34 Suzi Hill  Torrington  CT  1:07:19.8
2 27 Elizabeth Merikle  Salem  CT  1:11:03.3
3 21 Karen Peterson  Haydenville  MA  1:11:12.7
4 915 Gina Roncalli  Amherst  MA  1:11:31.1
5 918 Kathy Schonenberg  New Fairfield  CT  1:12:35.8
6 917 Pat Rosier  Pittsfield  MA  1:18:56.7
7 916 Kim Bean  Everett  MA  1:19:22.0
Back to Top
Sport Women Open
Rank Bib Name City State Result
1 35 Mindy Hutchings  Ellington  CT  1:05:25.6
2 29 Kathleen Shaw  Canton  CT  1:06:00.8
3 905 Melissa Roti  Vernon  CT  1:08:41.8
4 20 Anne Hassel  Northampton  MA  1:08:42.1
5 900 Kristen Haberin  East Hartford  CT  1:09:48.2
6 908 Holly Hovious  Saratoga Spring  NY  1:10:21.9
7 23 Michelle Macdonald  Ashford  CT  1:10:55.9
8 907 Tracey Schaeffer      1:11:17.8
9 903 Rebecca Schaffer  Old Saybrook  CT  1:11:33.9
10 36 Abby Keiser  Allston  MA  1:11:41.4
11 26 Linda Fijol  West Warren  MA  1:12:26.2
12 913 Erin Leahy  Haledon  NJ  1:12:29.6
13 902 Lesli Comp  Middletown  CT  1:12:30.4
14 910 Kimberly Carson  West Haven  CT  1:13:10.5
15 911 Nicole Kesselring  Killington  VT  1:13:18.3
16 33 Darcy Cornell  North Brookfiel  MA  1:14:42.8
17 906 Sharon Hawkins      1:17:36.9
18 901 Joselle Crandall  Somerville  MA  1:18:30.6
19 28 Erin Reilly  Highland Falls  NY  1:18:39.5
20 912 Jen Krolikowski  Haledon  NJ  1:19:11.4
21 909 Kerri Coughlin  Bloomfield  CT  1:19:34.7
22 914 Candi Vorio  North Haven  CT  1:20:03.7
23 30 Jennifer Ringquist  Holden  MA  1:24:40.4
24 32 Mary Lynn Wikar  Chicopee  MA  1:25:56.1
25 22 Katherine Schwab  Foxboro  MA  1:26:01.6
26 24 Noelle Bonczek  Hopedale  MA  1:26:08.2
27 31 Hensley Evans  Boiceville  NY  1:29:13.9
28 25 Cathy Wilson  Middle Island  NY  1:31:42.7
904 Harley Erickson  Apt 31"  FR  DNF
Back to Top
Beginner Men 14 U
Rank Bib Name City State Result
1 9 Nick Fenton  Clinton  CT  42:25.0
2 1 Paul Belliveau  Collinsville  CT  44:47.0
3 14 Luke Jordan  Riverside  CT  44:50.8
4 13 Jesse Freundlich  Centerbrook  CT  45:59.5
5 6 Matthew Hurley  Trumbull  CT  46:21.5
6 19 Jacob Ringquist  Westminster  MA  46:22.9
7 11 Adam Khan  W Hartford  CT  46:38.6
8 7 Gavin Vaughan  Bradford  VT  46:57.4
9 885 Matthew Beriau  Millbury  MA  47:39.0
10 8 Mark Lockwood  West Simsbury  CT  47:57.1
11 12 Carter Rowley  W Hartford  CT  48:15.5
12 17 Paul Isabella      48:46.9
13 2 Alex Clark  Shelburne  VT  49:08.4
14 5 Joshua Scavetta  Glastonbury  CT  49:31.7
15 3 Andrew Hodges  Darien  CT  51:27.2
16 126 Ryan Barlow  Lyme  NH  52:26.0
17 18 Josh Hoffnagle  Avon  CT  52:31.6
18 15 Trevor Peckham  Somers  NY  54:58.7
19 4 Brooks Chamberlin  Darien  CT  56:52.0
20 10 Dan Moyal  Simsbury  CT  58:36.2
21 16 Wylie Karl-Cannon  W Hartford  CT  1:07:33.3
Back to Top
Beginner Men 15-18
Rank Bib Name City State Result
1 107 Ross Novak  Guilford  CT  39:03.3
2 114 Will Adams  W Hartford  CT  40:44.8
3 138 Dan Goucher  Burlington  CT  40:51.8
4 135 Peter Coenen  Sheffield  MA  42:12.3
5 127 Joshua Gilbert  West Simsbury  CT  42:41.9
6 105 Brian Hayes  Guilford  CT  42:42.9
7 115 Adam Criscuolo  Cheshire  CT  43:34.9
8 111 Vincent Appel  Fairfield  CT  43:56.3
9 142 Joseph Ziemann  Newtown  CT  43:58.4
10 139 Shane Beatty  Harwinton  CT  44:28.8
11 112 Sean Buck  Bolton  CT  44:53.5
12 110 Pat Hunter  East Lyme  CT  45:00.3
13 124 Peter Wick  Granby  CT  45:02.5
14 140 Noah Levine  San Rafael  CA  45:03.2
15 137 Deco Goodman  Hillsdale  NY  45:04.9
16 119 Doug Isleis  Tolland  CT  45:12.5
17 116 Brian Tucker  Ivoryton  CT  45:15.2
18 102 Alex Morley  Sheffield  MA  45:15.5
19 125 Kevin Coble  Mansfield Cente  CT  45:44.7
20 145 Peter Von Bucher  Rochester  NY  45:54.7
21 132 Eric Jackson  Northford  CT  45:57.9
22 100 David Garfield  New Hartford  CT  46:01.3
23 123 Daniel Sostre  Uncasville  CT  46:03.7
24 122 David Johnson  Canton  CT  46:26.3
25 121 Chris Murdoch  Niantic  CT  47:03.8
26 104 Richard Patty  East Lyme  CT  47:11.5
27 120 Michael Waskom  Wilton  CT  47:34.9
28 133 Jacob Vellaccio  Worcester  MA  47:45.5
29 118 Lawrence Irvine  New Britain  CT  47:55.2
30 103 Justin Grigg  Veron  CT  48:09.8
31 113 Chris Keefer  North Branford  CT  48:14.9
32 129 Rob Olson  Simsbury  CT  48:20.3
33 109 James Sistare  East Lyme  CT  48:58.9
34 108 Scott Hagler  East Lyme  CT  49:01.1
35 141 Gregory Stellato  Southwick  MA  49:24.5
36 227 William Ramirez  Norwalk  CT  49:34.5
37 143 Michael Rapetti      49:36.5
38 134 Robert Borkowski  Rocky Hill  CT  49:41.5
39 148 Peter Sargent  Unionville  PA  49:55.7
40 130 Travis Pelletier  Fitchburg  MA  50:40.0
41 117 Adam Szczerkowski  Old Lyme  CT  50:43.0
42 136 Will Rhame  Highlands  NJ  50:43.8
43 146 Seth Kadarspiel  Lakeville  CT  52:07.2
44 101 Philip Bordon  Simsbury  CT  57:36.1
45 128 Tristan Schneiter  Winthrop  ME  57:59.6
46 147 Steven Benedict  Vernon Rockvill  CT  1:07:38.7
106 Jason Bangma  Uxbridge  MA  DNF
144 Frank Sprole  New Canaan  CT  DNF
Back to Top
Beginner Men 19-29
Rank Bib Name City State Result
1 241 Ben Piecuch  Chicopee  MA  38:14.0
2 223 Jeremy Sokolnicki  White Plains  NY  39:22.9
3 234 Jason Miele  Rocky Hill  CT  39:41.9
4 214 Bryan Truex  Pleasant Valley  NY  40:02.6
5 206 William Lunn  Mystic  CT  40:10.1
6 202 Grahm Thompson  New London  CT  41:34.4
7 211 Johan Rodriguez  Norwalk  CT  42:02.1
8 231 Lindsay King  Milford  CT  42:41.1
9 221 Scott Dalene  East Hartland  CT  42:44.6
10 232 Chris Kindig  Roxbury  MA  43:31.1
11 230 John Prendergast  W Hartford  CT  43:35.1
12 239 Jon Friedman  Hartsdale  NY  43:40.9
13 225 Philip Golden  Boston  MA  43:49.3
14 228 Arana Ovares  Norwalk  CT  43:54.9
15 212 Michael Purcell  Cromwell  CT  44:15.5
16 219 John Lee  Moosup  CT  44:16.1
17 200 Leo Kiefer  Peabody  MA  44:20.9
18 235 Gus Ellison  Fairfield  CT  45:00.5
19 204 James Grider  Mystic  CT  45:08.5
20 226 Andrew Frasca  West Springfiel  MA  45:57.1
21 208 Adam   Southboro   MA  46:23.0
22 210 Paul Margetis  Braintree  MA  47:57.3
23 207 Carmine Perri  Bridgeport  CT  48:04.7
24 238 Brian Sullivan  West Brookfield  MA  48:13.8
25 222 Scott Reed  Chaplin  CT  48:45.3
26 224 Joseph Levine  Cambridge  MA  49:19.6
27 217 Joseph Pedone  New Britain  CT  50:13.7
28 236 Donald Nelson  Middletown  CT  50:43.7
29 218 Michael Vernile  W Hartford  CT  50:54.5
30 229 Oliver Larouche  Plainville  CT  51:03.1
31 215 Joseph Spurgeon  East Haddam  CT  56:24.0
32 242 Keith Boucher  Westerly  RI  56:29.6
33 233 Kyle Findly  Quincy  MA  56:34.5
34 213 Gregory Wise  Springfield  MA  1:00:09.0
35 216 Alan Buck  Bolton  CT  1:00:36.1
201 Mark Severance  So Windsor  CT  DNF
203 Jamie Legg  New London  CT  DNF
209 Zach rouse  cambridge  MA  DNF
240 Jon Burr  Washington Depo  CT  DNF
237 Chad Pramuka  Middle Haddam  CT  DNF
Back to Top
Beginner Men 30-39
Rank Bib Name City State Result
1 316 Scott Harper  Sandy Hook  CT  39:05.5
2 338 Mark Bridgeman  Manchester  CT  42:16.7
3 319 Jeffery Collins  Terryville  CT  42:17.4
4 317 John Meyerle  Monroe  CT  42:26.6
5 330 Ralph Depew  New Windsor  NY  42:33.4
6 337 Jeff ONeil  West Brookfield  MA  42:33.7
7 336 Geo Fox  Cheshire  CT  42:54.6
8 325 Jim Proulx  Cheshire  CT  42:57.2
9 313 John Skala  South Windsor  CT  43:11.2
10 335 Scott Struve  Middlebury  CT  43:48.8
11 306 Andrew Egan  Stratford  CT  43:49.3
12 341 Mike Chase  Stamford  CT  43:50.2
13 332 Jeffrey Sowa  Kensington  CT  43:53.4
14 326 Robert Cerdeira  Seymour  CT  44:02.9
15 312 Dimitris Velonis  Farmington CT  CT  44:12.0
16 309 Jonathan Lerner  Belmont  MA  44:40.7
17 301 Guy Paterson  Simsbury  CT  44:41.1
18 329 Rob Devaux  Chaplin  CT  44:41.6
19 302 Eric Policarpio  Bristol  CT  45:10.0
20 345 Steven Melocowsky  Manchester  CT  45:16.2
21 314 Kevin Pickett  East Bridgewate  MA  45:18.1
22 303 Bob Depianta      45:59.1
23 322 Rob Mullins  Weatogue  CT  46:39.0
24 340 Jason Klein  Hicksville  NY  47:18.9
25 321 John Kleine  Manchester  CT  47:35.2
26 327 Bill Honeck  Glastonbury  CT  47:53.6
27 328 Ben Burdick  Plainfield  CT  48:37.2
28 307 Eric Hill  Watertown  MA  49:15.1
29 331 Rich Long  Middletown  NY  49:21.4
30 320 Daniel Poulin  Terryville  CT  50:02.0
31 305 Armando Monton  Norwich  CT  50:26.0
32 304 Alan Goetschius  Marlborough  CT  50:33.4
33 334 Robert Dancosse  Mansfield Cente  CT  50:33.8
34 318 Eric Zalewsky  Malta  NY  51:17.2
35 315 Michael Duval  Topsfield  MA  51:31.5
36 324 John Fisher  Bethel  CT  52:03.8
37 323 Harry Dulak  Northford  CT  52:48.5
38 343 Mark Price  Somerville  MA  53:02.8
39 333 Briscoe  Saratoga Spring  NY  53:48.9
40 342 Ed Dossantos  Ludlow  MA  55:29.4
41 346 Craig Mccormack  Abington  MA  55:58.0
42 344 Matt Juros  Boxford  MA  56:55.3
43 339 Alan Case  Worcester  MA  57:08.8
44 308 Daniel Johnson  Worcester  MA  1:11:26.4
300 Jeff Steele  Southington  CT  DNF
310 Timothy Dufault  Worcester  MA  DNF
311 Craig Allmendinger  Canton  CT  DNF
Back to Top
Beginner Men 40-49
Rank Bib Name City State Result
1 416 Frank Boate  Glastonbury  CT  42:13.5
2 401 Timothy Brown  West Hartford  CT  42:21.7
3 408 Ronald Beliveau  North Granby  CT  43:20.0
4 411 Raymond crane  Old Greenwich  CT  44:42.8
5 419 Mike Stone  Danbury  CT  44:43.2
6 412 James Gambino      46:08.2
7 415 Paul Annis  Farmington  CT  47:26.3
8 407 William Bonin  Hampton  CT  47:28.9
9 422 Ben Wilson  Cambridge  MA  47:40.2
10 406 David Contois  Deerfield  MA  47:55.4
11 417 Larry Waskom  Wilton  CT  48:08.0
12 402 Christopher Hinds  Guilford  CT  49:15.6
13 409 Shawn Black      49:44.1
14 413 Bob Busa  Newton  MA  50:11.1
15 421 William Barbato  Tolland  CT  50:20.4
16 414 Todd Stall  Poughkeepsie  NY  51:42.1
17 418 Mark Belsky  Avon  CT  52:10.5
18 404 Michael Drescher  Burlington  VT  52:21.6
19 405 Richard Williams  East Hartford  CT  52:49.7
20 420 Russell Peckham  Somers  NY  54:05.8
21 400 Ken Schluger  Glastonbury  CT  56:36.3
22 410 David Scavetta  Glastonbury  CT  56:40.3
23 403 Paul Roth  Bethany  CT  59:31.1
24 423 Roger Boeckmann  Hyde Park  NY  1:07:11.1
Back to Top
Beginner Men 50+
Rank Bib Name City State Result
1 502 Charles Bierce  Winsted  CT  48:33.6
2 501 Don Morley  Sheffield  MA  48:52.6
3 500 Bob Werner  West Simsbury  CT  49:53.8
4 503 John Smith  Medford  MA  49:59.4
5 505 Peter Hawks  South Burlingto  VT  50:50.1
6 506 Mark Levine  Clifton  NJ  54:33.6
7 504 Charlie Goodrich  Hopewell Juncti  NY  55:08.6
Back to Top
Expert Men 18 U
Rank Bib Name City State Result
1 739 Otto Newmuth  Washington  MA  1:29:36.2
2 741 Matthew Crane  Old Greenwich  CT  1:31:20.8
3 754 Kevin Parsons  Richmond  MA  1:31:32.0
4 745 Sam Benson  Gaysville  VT  1:34:25.6
5 737 Ross Scatchard  Charlotte  VT  1:34:26.2
6 753 Adam Snyder  Westminster  MA  1:36:36.3
7 757 Breeze Keller  Kennebunkport  ME  1:38:26.6
8 736 Kendell Shailer  Morris  CT  1:39:18.1
9 749 Pat Carey  Oakham  MA  1:39:48.1
10 747 Max Hoener  Rhinebeck  NY  1:40:54.7
11 752 Nicholas Lalonde  Wappingers Fall  NY  1:41:59.1
12 748 John Hanson  W Hartford  CT  1:43:29.0
13 744 Bryan Boeckmann  Hyde Park  NY  1:45:51.3
14 756 David Woods  York Beach  ME  1:48:54.8
15 746 Andrew Freye  Winthrop  ME  1:52:08.8
16 750 Joshua Kissinger  East Hampton  CT  1:54:16.8
735 Rich Hollenbeck  Guilford  CT  DNF
738 Bryan Weldon  Avon  CT  DNF
740 Adam Thyse  200 Bloomfield   WE  DNF
742 Kyle Drennen  Waterford  CT  DNF
751 Andrew Nelson  South Burlingto  VT  DNF
Back to Top
Expert Men 19-29
Rank Bib Name City State Result
1 850 Eneas Fregre      1:26:47.0
2 842 Damon Parke  Westford  MA  1:31:12.4
3 841 Robert Kelley  Cortlandt  NY  1:32:09.0
4 824 Brian Clark  Manchester  CT  1:32:27.2
5 848 Nathan Ringquist  Westminster  MA  1:34:09.5
6 829 Corey Lowe  Townsend  MA  1:34:12.8
7 832 Roland Meunier  Templeton  MA  1:34:19.6
8 834 Donald Snoop Jr  Monroe  NY  1:34:40.9
9 853 Luke Hurley  Westford  MA  1:34:48.4
10 826 Leland Turner  Guilford  CT  1:35:02.4
11 823 Scott Livingston  Vernon  CT  1:36:35.2
12 843 Mike Dietrich  Norwood  MA  1:36:47.0
13 837 Jonathan Kindig  Wayne  ME  1:37:15.0
14 846 Erick Galuza  Bath  ME  1:37:17.4
15 838 John Foley  North Brookfiel  MA  1:37:21.7
16 821 Arthur Roti  Vernon  CT  1:38:31.6
17 855 Jason Olson  Niantic  CT  1:38:51.4
18 830 Kyle Brookes  E. Dummerston  VT  1:39:19.6
19 828 John Legere  Farmington  CT  1:39:42.8
20 831 Anthony Parent  Wallingford  CT  1:39:45.4
21 836 Tim Ratta  Ledyard  CT  1:39:46.9
22 851 Jess Priest  Cheshire  CT  1:41:52.6
23 825 Bob Shebest  Storrs  CT  1:42:36.5
24 835 Jason Boeckmann  Hyde Park  NY  1:43:14.1
25 845 Lance Reed  Preston  CT  1:44:55.7
26 844 Alec Stall  Poughkeepsie  NY  1:47:35.7
27 854 Rick Roshka  New Milford  CT  1:48:56.6
28 755 Charles Lester  Poughkeepsie  NY  1:49:13.4
29 840 Jordan Lucier  North Stoningto  CT  1:50:57.8
30 820 Ethan Spinelli  Lebanon  CT  1:50:58.2
31 822 Justin Scott  East Lyme  CT  1:51:56.5
32 839 Steve Resagno  New Fairfield  CT  1:52:17.5
827 Steven Gniazdowski  N. Stonington  CT  DNF
833 Sean Langford  Middleton  MA  DNF
847 Charles Mccarthy  Burlington  VT  DNF
849 Mark Dickey  Croton On Hudso  NY  DNF
852 Matt Nalesnik  Wellesley  MA  DNF
Back to Top
Expert Men 30-39
Rank Bib Name City State Result
1 936 Karl Strauss  Bolton  CT  1:30:57.2
2 41 S Clay Wilcox  Glastonbury  CT  1:31:57.3
3 37 Jeff Murray  Rocky Hill  CT  1:33:15.7
4 941 Stuart Jensen  Windsor  CT  1:33:32.7
5 998 Johan Koserius  Danbury  CT  1:33:56.0
6 924 Ken Caputo  Mansfield Cente  CT  1:34:07.0
7 951 Martin Baker  Manchester  CT  1:34:36.2
8 1949 James Conopask  South Port  CT  1:34:44.5
9 940 William Turner  Northborough  MA  1:34:48.7
10 39 David Cormier  Tolland  CT  1:35:47.9
11 937 Michael Patrick  Milford  CT  1:36:03.1
12 974 Gary Velardi  Wallingford  CT  1:36:18.1
13 927 David Dubois  Middletown  CT  1:36:22.6
14 932 Mark Andersen  Winsted  CT  1:36:37.0
15 933 Josh Begin  Needham  MA  1:37:04.1
16 973 Curtis Boivin  Providence  RI  1:37:31.7
17 1000 Ed Rambo Desimas  Canton  CT  1:37:42.4
18 929 Robert McCormick  Windsor  CT  1:38:03.2
19 939 Robertq Mccarty  Morrisonville  NY  1:38:42.1
20 1950 Mark Hixson  Simsbury  CT  1:38:58.2
21 938 David Seymour  West Chazy  NY  1:39:55.9
22 925 Shawn Doran  Gales Ferry  CT  1:40:49.3
23 922 Glen Giglio  Hebron  CT  1:40:57.2
24 920 Christopher Smith  Roslindale  MA  1:41:02.7
25 40 Sean Ford  Newton  MA  1:42:24.0
26 931 Thomas Melia  Coventry  CT  1:43:13.9
27 943 Gray Eldridge  Falmouth  MA  1:43:27.0
28 926 Steve Bonin  Foxboro  MA  1:44:27.1
29 928 Tony Cipolla  Shelton  CT  1:44:33.9
30 944 Bob Ludwig  Ellington  CT  1:44:51.8
31 935 Glenn Medeiros  Assonet  MA  1:45:05.1
32 921 Maximno Veiga  Danbury  CT  1:45:54.1
33 942 Brian Kelley  Yorktown Hieght  NY  1:45:59.4
34 967 Frank Cerra  Seymour  CT  1:47:20.8
35 38 David Richardson  Tolland  CT  1:49:00.2
923 Edward Charbonneau  Wallingford  CT  DNF
930 Dan Hageman  Apt 3"  CO  DNF
934 Mike Czerwonka  Middletown  CT  DNF
966 Robert Malaguti  Wallingford  CT  DNF
999 Rich Thomas  Fairlee  VT  DNF
Back to Top
Expert Men 40-49
Rank Bib Name City State Result
1 375 Patrick Bolduc  Andover  CT  1:13:59.4
2 391 Mark Luebbers  Delmar  NY  1:14:42.2
3 397 David Wallace  Dalton  MA  1:15:34.9
4 395 Michael Allaire  Stamford  CT  1:15:36.4
5 383 David Morgan  Swansea  MA  1:16:32.3
6 378 Bruce Saxton  West Suffield  CT  1:17:01.6
7 380 Steven Alger  Uncasville  CT  1:17:19.3
8 394 Ken Welch  Hopewell Juncti  NY  1:19:00.4
9 392 Matthew Soucy  Ellington  CT  1:19:11.1
10 393 Ross Bonacci  Newton  CT  1:21:28.5
11 377 Christopher Logan  Keene  NH  1:25:24.3
12 396 Paul Nyberg  Avon  CT  1:25:28.5
13 381 Randy Tefft  Keene  NH  1:26:10.4
14 376 Robert Linden  East Lyme  CT  1:28:11.2
15 382 William Thompson  W Hartford  CT  1:29:33.6
16 398 Jeff Tillis  Amenia  NY  1:29:52.6
17 379 Keith Bombard  Morrisonville  NY  1:34:55.9
384 Wayne Barlow  Lyme  NH  DNF
Back to Top
Expert Men 50+
Rank Bib Name City State Result
1 195 Richard Stevens  Ledyard  CT  1:31:06.1
2 196 Douglas Bilodeau  South Deerfield  MA  1:42:12.2
Back to Top
First Timer Men 18 U
Rank Bib Name City State Result
1 874 Matt Ferguson  South Windsor  CT  20:18.5
2 883 Matt Erickson  Waterbury  CT  20:52.0
3 882 William Hedrin  Chester  CT  21:49.2
4 873 Jake Gersh  Westford  MA  22:21.9
5 875 Colin Forsyth  Unionville  CT  22:26.4
6 880 Michael Wright  Colchester  CT  22:27.2
7 870 Andrew Church  Moosup  CT  22:28.6
8 989 Daniel Cooney  West Hartford  CT  23:47.4
9 886 Liam Billard  Great Barringto  MA  23:47.4
10 878 Jonathan Glassman  Glastonbury  CT  25:41.2
11 876 Randy Harris  Marlborough  MA  25:43.4
12 872 Corey Chappelle  Middletown  CT  25:50.8
13 879 Mike Goslee  Morris  CT  26:16.7
14 988 Dillon Rowley  W Hartford  CT  26:18.7
15 884 Alex Hanson  W Hartford  CT  26:39.5
16 131 Mark Sherman  Worcester  MA  26:50.4
17 881 Kyle Stockford  Norwich  CT  28:01.2
18 992 Jason Gaffney  Tolland  CT  28:22.2
19 997 Michael Hackett  Spencer  MA  30:43.9
20 877 David DePrest  Hebron  CT  33:05.7
871 David Scherp  East Hampton  CT  DNF
Back to Top
First Timer Men 19+
Rank Bib Name City State Result
1 789 Aaron Bean  Hastings on Hud  NY  20:06.0
2 791 William Weikert  Avon  CT  21:01.3
3 799 Richard Comshaw  Meriden  CT  21:13.7
4 795 John Murdoch  Niantic  CT  21:50.3
5 773 Tom Walker  Beverly  MA  21:53.6
6 388 Greg Best  Manchester  CT  21:59.7
7 390 John Giordano  Bronx  NY  22:04.0
8 790 Kevin Plourde  Tolland  CT  22:20.5
9 776 David Peloquin  Newington  CT  22:24.4
10 386 Steven Blondin  Brookline  MA  22:31.6
11 220 Craig Lefebvre  North Haven  CT  23:10.4
12 792 Lance Doyle  Ellington  CT  23:18.6
13 779 Dave Teneyck  Hartford  CT  23:22.1
14 785 Julian Hodges  Middletown  CT  23:55.8
15 389 Bill Matkovich  Bronx  NY  24:05.9
16 766 Mike Radziszewski  West Hartford  CT  24:13.2
17 788 Ned Cooney  West Hartford  CT  24:19.2
18 765 Stephen Bruno  Plainville  CT  24:19.9
19 784 John Lawlor  Waterbury  CT  24:36.6
20 385 Mark Bruzik  Farmington  CT  25:22.3
21 781 Chris Meyer  West Hartford  CT  25:54.6
22 772 Matt Cuddy  West Hartford  CT  26:03.9
23 783 John Kozub III  Stratford  CT  26:13.5
24 769 David Burkard  Avon  CT  26:15.1
25 797 James Grattan  Brighton  MA  26:21.2
26 770 Benjamin Quinn  West Hartford  CT  26:38.4
27 786 Fred Trabucchi  Wethersfield  CT  26:39.2
28 796 Steve Landau  Stamford  CT  26:52.5
29 767 Glen Delton  Tolland  CT  27:02.7
30 777 Peter Foran  Bolton  CT  27:23.8
31 771 Carl Ciccetti  Waterbury  CT  27:29.6
32 794 Mark Rowley  W Hartford  CT  27:40.8
33 768 Rich Thompson  Avon  CT  27:47.6
34 387 John Nulson  Farmington  CT  27:59.5
35 793 Carl Fuller JR  Springfield  MA  32:34.7
36 782 John Kozub Jr      34:38.6
37 798 Jamie Dancosse  Chaplin  CT  39:14.8
775 Gerald Eisenberg  Colchester  CT  DNF
778 Kevin Weirsman  West Haven  CT  DNF
780 Seth Boutin  Rochester  MA  DNF
787 Douglas a. Casale  West Hartford  CT  DNF
175 Sean Sullivan  Westport  CT  DNF
450 Tristan Ostronic  Quaker Hill  CT  DNF
637 Andrew Johnson  Greenwich  CT  DNF
Back to Top
Pro Men
Rank Bib Name City State Result
1 179 Salem Mazzawy  South Glastonbu  CT  1:41:24.0
2 183 Adam Bucklin  Hanover  NH  1:42:05.1
3 182 Luis Francisco  Mahopac  NY  1:42:55.3
4 184 Matt Hawkins  Cumberland Cent  ME  1:45:40.5
5 185 Todd Bowden  Guilford  CT  1:46:15.6
6 176 Rob Scott  Poughkeepsie  NY  1:48:13.4
7 180 Sam Armao  Latham  NY  1:48:30.5
8 177 Ted Donofrio  Canton  CT  1:50:44.5
9 181 JD Bilodeau  Northampton  MA  1:53:30.6
178 Thomas Young  Old Lyme  CT  DNF
Back to Top
Sport Men 18 U
Rank Bib Name City State Result
1 457 Jeff Buckles  Glastonbury  CT  58:33.3
2 463 Matt Missari  Glastonbury  CT  58:34.7
3 462 Peter Welch  Tolland  CT  1:00:35.5
4 459 Kevin Montgomery  Chesterfield  MA  1:00:35.9
5 451 Michael Medeirs  126 Elmfield St  WE  1:01:25.9
6 456 Ben Yanni-Lazarus  Wallingford  CT  1:01:34.6
7 453 Adam Crane  Old Greenwich  CT  1:01:55.7
8 464 Ethan Van Arnam  Waterford  CT  1:01:56.1
9 465 Kevin Nealon  Glastonbury  CT  1:03:35.9
10 454 Nathan Lally  Waterford  CT  1:06:10.7
11 455 Kyle Stemmlet  Montgomery  NY  1:08:14.4
12 458 Matt Verrato  Durham  CT  1:08:32.6
13 468 Derrick White  Kents Hill  ME  1:09:23.1
14 461 Milan Lucic  Ellington  CT  1:12:17.0
15 452 Rick Fennessey  Haydenville  MA  1:12:53.3
16 460 Patrick Snoop  Monroe  NY  1:16:00.7
17 467 Jesse Dekrey  Rhinebeck  NY  1:17:27.1
18 466 Kenneth Hesse  Danbury  CT  1:18:09.9
743 Benjamin Coleman  Brattleboro  VT  DNF
Back to Top
Sport Men 19-29
Rank Bib Name City State Result
1 662 Chris Cosma  Suffield  CT  56:27.6
2 626 Sam Talbot  Sterling  MA  56:46.4
3 664 Joseph Saperstein  Pomfret Center  CT  57:01.6
4 671 Ernest Tautkus  Groton  CT  57:07.7
5 644 Myron Baker Jr  Accord  NY  57:38.2
6 652 Jamie Belchak  Killington  VT  58:00.3
7 646 Anthony Eisley  Mystic  CT  58:03.0
8 635 Brian Wolff  Hauppauge  NY  58:03.3
9 672 Ryan Hayman  Nashua  NH  58:11.3
10 632 Stanley Lezon  Coventry  CT  58:17.0
11 628 William Kramer  New Fairfield  CT  58:54.1
12 656 Joseph Tindel  Newington  CT  59:17.2
13 657 Brian Holinko  Trumbull  CT  59:57.3
14 642 Timothy Eichner  Thompson  CT  1:00:02.6
15 670 Seth Mitchell  Deep River  CT  1:00:21.6
16 661 Marcus Moir  Portland  CT  1:00:26.1
17 645 Karl Bender  Avon  CT  1:00:40.7
18 655 Matt Wilson  Braintree  MA  1:00:44.2
19 659 Denis Lafaille  Trumbull  CT  1:01:40.2
20 629 Damien Colfer  Hampton  NH  1:01:54.3
21 649 Tim Strickland  Mystic  CT  1:02:03.5
22 639 James Gardner  New Fairfield  CT  1:02:15.4
23 636 Michael Jacques  Fitchburg  MA  1:02:31.3
24 630 Mark Sondeen  Wethersfield  CT  1:02:36.6
25 638 Troy Romanowski  East Haddam  CT  1:02:39.9
26 643 Andrew Wilson  Boxborough  MA  1:02:40.3
27 665 Jim Holden  Middlesex  NJ  1:02:43.1
28 625 Paul Krasowski  Sandy Hook  CT  1:02:54.7
29 648 Anthony Vecca  East Hampton  CT  1:03:45.5
30 633 Richard Vollkommer  5 White Farms R  SA  1:03:53.7
31 634 Robert Cruz  South Boston  MA  1:04:40.8
32 640 Christopher Bozzuto  New Britain  CT  1:05:41.2
33 654 James Myers  Newington  CT  1:06:24.6
34 658 Jorge Monteiro  Trumbull  CT  1:07:20.7
35 660 Steve Werner  Milford  CT  1:07:26.8
36 669 Sam Alsop  Deep River  CT  1:08:11.8
37 667 Jason Omalley  Holden  MA  1:08:35.2
38 663 Kevin Zelenski  Wallingford  CT  1:08:41.8
39 651 Dan Brakke  Cromwell  CT  1:08:42.2
40 631 Steven Harlacker  Apt 1"  ST  1:09:41.7
41 641 Clint Schuckel  Auburndale  MA  1:12:54.9
42 668 Erik Pikas  Boiceville  NY  1:14:17.0
43 666 Justin Dougherty  Hyde Park  NY  1:16:01.9
44 627 Richard Friedrich  North Franklin  CT  1:18:51.3
45 650 Dan Hauserman  Vernon Rockvill  CT  1:27:02.7
647 Hunter Pronovo  Cheshire  CT  DNF
653 Mike Klimkewicz  Middletown  CT  DNF
Back to Top
Sport Men 30-39
Rank Bib Name City State Result
1 552 John Loughrey  Shelton  CT  57:00.1
2 565 Anthony Grabiec  Trumbull  CT  57:24.2
3 539 Douglas DeLapp  Mystic  CT  57:32.0
4 557 Joseph Munson  Somers  CT  58:08.2
5 526 Sam Stevens  Middletown  CT  58:20.7
6 558 Jim Slavin  Milford  CT  58:21.2
7 520 Eric Winzer  Middletown  CT  58:23.0
8 595 Anthony Mahan  Wyoming  RI  58:53.4
9 585 Donald Navis  Taunton  MA  59:27.8
10 546 Fran Devlin  Somers  CT  59:42.5
11 525 Hildebrand    CT  59:48.0
12 547 Jack Enxuto  Bloomfield  CT  1:00:02.9
13 548 Chris Chisholm  Farmington  CT  1:00:13.2
14 583 Andrew Sullivan  Cos Cob  CT  1:00:21.1
15 588 Bill Barrows  W Hartford  CT  1:00:53.3
16 567 Charles Beal  W Hartford  CT  1:01:13.3
17 537 Robert Wolff  Hauppauge  NY  1:01:15.0
18 556 Daniel Abbe  Warren  MA  1:01:40.6
19 538 Chris Crowell  Cheshire  CT  1:01:48.5
20 534 Shaun Berry  Allston  MA  1:01:48.9
21 570 Terry Spezzano  Trumbull  CT  1:02:02.5
22 584 Martin Henry  Windsor Locks  CT  1:02:03.3
23 574 David Terrell  East Longmeadow  MA  1:02:24.9
24 589 Wayne Holzman  Winsted  CT  1:02:25.5
25 563 Wayne Lasalle  West Haven  CT  1:02:35.3
26 564 Raul Santiago  Seymour  CT  1:02:42.5
27 590 Eric Faust  Cheshire  CT  1:03:08.8
28 575 Michael Cook  Taunton  MA  1:03:20.2
29 522 Jeffrey Belair  Meriden  CT  1:03:22.3
30 580 Mike Sherlock  Staten Island  NY  1:03:22.6
31 586 Johnny Valdes  Hartford  CT  1:03:47.3
32 573 Dean Dells  Longmeadow  MA  1:03:55.0
33 592 Charles Dorn  Manchester  CT  1:04:11.6
34 568 Tom Gervais  Worcester  MA  1:04:16.7
35 521 Brent Mather  Fairfield  CT  1:04:22.8
36 543 Benjamin Moore  Bloomfield  CT  1:04:47.2
37 578 Scott Brunelle  Newburyport  MA  1:04:58.4
38 554 Philip Moulton  Baldwinville  MA  1:05:06.8
39 593 Mike Barberio  New Milford  CT  1:05:08.8
40 569 James Whaley  Smithtown  NY  1:05:14.6
41 530 David Tess      1:05:24.9
42 545 Derek Slayton  Saratoga Spring  NY  1:05:42.9
43 559 Frank Ferrara  Norwalk  CT  1:06:09.8
44 536 Craig Stevens  Bridgeport  CT  1:06:11.4
45 544 Chris Pitts  Saratoga Spring  NY  1:06:12.3
46 555 Patrick Heaney  East Hartford  CT  1:06:46.1
47 528 Steve Battaglini  Ballston Spa  NY  1:06:57.7
48 550 Christopher Demott  New Milford  CT  1:06:59.2
49 551 Charles Geis      1:07:39.8
50 579 Randall Dutton  Vernon Rockvill  CT  1:08:16.2
51 571 Daniel Duprez  Smithtown  NY  1:08:40.0
52 591 Francis Blesso  Brookline  MA  1:08:40.4
53 542 Marc Dupuis  Danielson  CT  1:08:52.6
54 535 Deryl Gage  Moodus  CT  1:09:03.2
55 577 Peter Conrad  Trumbull  CT  1:09:11.5
56 581 Benny Ma  Staten Island  NY  1:09:12.8
57 529 Todd Cardillo  Southington  CT  1:09:46.9
58 582 Terrence Ford  Fairfield  CT  1:10:06.1
59 524 Mark Flynn  Farmington  CT  1:10:11.4
60 549 Kevin Johnson  North Falmouth  MA  1:10:28.5
61 533 James Schumacher  Shelton  CT  1:11:00.7
62 572 John Schaeffer  N Franklin  CT  1:11:21.2
63 587 Kerry Robair  Bristol  CT  1:11:27.7
64 553 Guy Herrmann  Bethel  CT  1:12:37.9
65 566 Grant Gorczyca  Middletown  CT  1:14:34.4
66 541 David Cornell  Lake Placid  NY  1:15:29.9
67 527 John Mynttinen  New York  NY  1:17:37.6
68 562 Matthew Mueller  Torrington  CT  1:19:03.5
69 560 Carey Cummings  Bayville  NY  1:19:49.0
70 531 David Amspacher Amspacher      1:20:05.2
71 576 Michael Pajarillo  Hope Valley  RI  1:20:27.6
72 540 Bryan Zieroff  Stratford  CT  1:20:28.8
73 561 Glenn Vernes  Middletown  CT  1:23:34.0
523 Robert Perless  Fairfield  CT  DNF
532 George Sylvestrie      DNF
594 Juan De Jesus  North Windham  CT  DNF
Back to Top
Sport Men 40-49
Rank Bib Name City State Result
1 723 Ed Burgess  Newburgh  NY  1:00:13.0
2 707 Brian Rafferty  Mamaroneck  NY  1:00:18.7
3 721 Robert Melanson  Bloomfield  CT  1:00:19.0
4 704 Michael Medeiros  West Hartford  CT  1:01:15.6
5 728 Todd Samuelson  Centerbrook  CT  1:01:37.7
6 724 James Mcallister  Sound Beach  NY  1:01:54.6
7 719 David Schachte  Woonsocket  RI  1:02:08.5
8 726 Greg Schwalm  Suffield  CT  1:02:34.0
9 717 Charles Moss  Plantsville  CT  1:02:59.7
10 706 Jonathan Fielding  Princeton   MA  1:03:00.2
11 714 Ray Bennettson  Newington  CT  1:04:09.8
12 700 Kevin Breton  Ashford  CT  1:04:18.5
13 727 Michael Milan  Miller Place  NY  1:04:42.7
14 709 Robert Vaughan  Bradford  VT  1:05:02.4
15 722 Eric Perkins  Niantic  CT  1:05:09.3
16 731 Charles Udry  Fairfield  CT  1:05:38.5
17 720 Dave Isleis  Tolland   CT  1:06:27.2
18 701 Lou Denaro  Oxford  CT  1:08:04.0
19 716 Paul Brais  Chepachet  RI  1:08:16.1
20 718 Mark Eddins  Plantsville  CT  1:08:45.7
21 712 Bill Lawless  Webster  MA  1:10:45.8
22 703 Frank Geissler  Unionville  CT  1:12:03.7
23 705 Matthew Davies  Poughkeepsie  NY  1:12:35.6
24 715 John Stockford  Norwich  CT  1:14:19.4
25 710 Richard Sanborn  Spencer  MA  1:16:18.2
26 729 Terry Culvey  Tolland  CT  1:16:55.2
27 725 John Okeefe  Meriden  CT  1:25:42.1
28 809 William Palumbo  Ridgefield  CT  1:28:37.5
702 Brian Pierce  Montague CTR  MA  DNF
711 Stephen Boudreau  Braintree  MA  DNF
713 Mark Virello  Methuen  MA  DNF
Back to Top
Sport Men 50+
Rank Bib Name City State Result
1 806 Edward Parchaiski  New Haven  CT  1:05:22.5
2 802 Steve Agronick  Pleasantville  NY  1:06:48.2
3 807 Bones Spreng  Groton  CT  1:08:34.0
4 808 Leonard Deaso  Fairfield  CT  1:09:51.6
5 803 Geroge Record  Burlington  CT  1:11:20.1
6 804 Daniel Rose  Fairfield  CT  1:12:16.2
7 801 Bill Hart  Dalton  MA  1:13:22.8
8 800 John Kraiza  Washingtonville  NY  1:21:22.6
9 805 Donald Snoop  Monroe  NY  1:26:10.8
Back to Top
Kids 5-8
Rank Bib Name City State Result
1 955 Michael Khan  W Hartford  CT  6:00.2
1 950 Michael Geissler  Farmington  CT  6:06.0
2 964 Jason Chisholm  Farmington  CT  6:27.1
2 947 Stephen Bruno  Plainville  CT  6:36.9
3 953 Corey Bennettson  Newington  CT  7:22.9
4 952 Chris Benettson  Newington  CT  7:28.0
5 960 Erica Bortoff  Avon  CT  7:30.6
3 948 Patrick Cunningham  Farmington  CT  7:31.8
6 958 Brigit Hogan  Unionville  CT  7:34.4
7 957 Kailie Gulino  Farmington  CT  7:35.0
4 946 Alexandra Bruno  Plainville  CT  8:19.4
8 959 Kevin Laing  Ivoryton  CT  8:20.1
5 949 Casey Flynn  Farmington  CT  8:30.4
9 962 Khurum Villa  Norwalk  CT  8:32.5
10 956 Emmy Dulak  Northford  CT  8:47.0
11 961 Jean Claude-Villa  Norwalk  CT  8:59.0
12 965 Nicholas Hackett  Spencer  MA  8:59.6
13 963 Christian Beal  W Hartford  CT  9:45.8
6 945 Michael Bruno  Plainville  CT  9:51.1
Back to Top
Kids 9-11
Rank Bib Name City State Result
1 984 Tyler Moss  Plantsville  CT  2:49.6
2 982 Zachary Khan  W Hartford  CT  2:55.6
3 985 David Amato  Farmington  CT  3:02.7
4 987 Conor Hogan  Farmington  CT  3:09.9
1 976 Eric Roth  Bethany  CT  3:10.5
5 996 Nick Chisholm  Farmington  CT  3:12.3
6 981 Erik Strobel  Tolland  CT  3:57.0
7 993 Philip O'Neil  West Brookfield  MA  3:59.4
8 980 Dakota Plourde  Tolland  CT  4:04.5
9 979 Kyle Jones  Newington  CT  4:04.9
10 994 Eric Williams  Worcester  MA  4:05.7
11 991 Nicholas Bortoff  Avon  CT  4:07.9
12 990 Daniel Burkard  Avon  CT  4:59.0
2 977 Colby Esthus  Simsbury  CT  5:01.8
3 975 Miranda Clark  Shelburne  VT  5:19.9
13 995 Alexandrea Cox  West Boylston  MA  5:49.9
14 954 Nicole Dupuis  Danielson  CT  7:32.8
983 Brandon Moss  Plantsville  CT  DNF
Back to Top